Історія кінотеатру минулого в Луцьку

 

Зараз кінотеатр є доступним для кожного дозвіллям, кожного дня ми маємо чудову можливість відвідати кінотеатр та провести час у своє задоволення, пише lutsk-trend.in.ua. А ще сто років тому кінотеатр у Луцьку був справжньою розкішшю. Історія луцького кінематографу є непростою, але цікавою та пізнавальною. Бажаєте дізнатися, як у нашому місті з’явилося кіно? Коли вперше показали фільм у місті? Скільки в Луцьку є занедбаних кінотеатрів минулого та як стрімко розвивався місцевий кінематограф? Пропонуємо поринути в неймовірну атмосферу луцького кіно та ознайомитися з фактами, які, ймовірно, раніше ви не чули.

«Луцьке товариство тверезості» та перший показ фільму

У Луцьку вперше показали кіно у 1908 році. До цієї видатної події було причетне «Луцьку товариство тверезості». Який же зв’язок між товариством та кінематографом, запитаєте ви? Насправді дуже тісний! Аби залучити якомога більшу кількість людей до безалкогольних акцій, товариство активно використовувало покази так званих «живих картин». Вони володіли спеціальною пересувною установкою, яку на той час часто використовували в літньому театрі  на місці теперішньої 8 луцької школи, що біля Старого ринку.

Зимою 1909 року товариство вирішило зробити покази стрічок стаціонарними. Для цього вони орендували зал на першому поверсі житлового приміщення на перетині сьогоднішніх вулиць Ковельської та Лесі Українки. Зал налічував вісімдесят місць, сорок із них були сидячими. Такий перший кінотеатр в Луцьку був безіменним, проте йому вдалося проіснувати аж півтора року.

Подальший розвиток луцького кінематографу

Для постійної роботи кінотеатрів потрібно було постачання електроенергії. На перетині вулиць Ковельської та Романюка була розташована перша в Луцьку електростанція, саме тому неподалік були розміщені електротеатри. Вже у 1910 році член Луцької міської думи Л. Ельберт, який тоді відповідав за розвиток культури, за власні і за міські кошти відкрив великий електротеатр «Оріон». Він був розташований на вулиці Шпитальній (зараз це вулиця Богдана Хмельницького, місце обласного театру ляльок). «Оріон» був справжнім проривом у розвитку місцевого кінематографу. Він мав понад триста сидячих місць, вестибюль, апаратну та невелику сцену. 

Уже у 1911 році в Луцьку було відкрито ще два нових електротеатри, які називались «Ренесанс» і «Модерн». Вони були розташовані на головній вулиці міста – Шосейній (зараз Лесі Українки). У 1916 році було збудовано ще один електротеатр «Замок Любарта». Його відкрили за кошти військових у самому замку. Це був не лише літній театр, паралельно з виставами там показувати «живі картини».

Цікавим є факт, що в Луцьку до 1990-х років було відкрито ще двадцять кінотеатрів. Але до сьогоднішніх днів жоден із них не працює. Пропонуємо ознайомитися з найпопулярнішими кінотеатрами минулого в Луцьку, які не відомі для сучасників.

Кінотеатр «Чари»

Одним із найпопулярніших кінотеатрів минулого в Луцьку був камерний кінотеатр «Чари», який знаходився на сучасній вулиці Богдана Хмельницького. На той час це був один із найдорожчих закладів, мав лише декілька десятків місць. Лучанам пропонували як і денні, так і нічні сеанси. Проте «Чари» вже у 1920 році занепали. Його закриття пов’язують із діяльністю Міського кінотеатру (зараз це Волинський академічний театр ляльок), який знаходився за двадцять метрів від нього. Будівля, де був кінотеатр «Чари», збереглася і дотепер: зараз це будинок, що розташований біля приміщення мерії на перетині вулиць Богдана Хмельницького і Кривий Вал.

Кінотеатр «Сонце»

Культовим місцевим кінотеатр тридцятих років був «Сонце». Саме там показували світові прем’єри кіно, діснеївські мультфільми, відомі голлівудські драми, детективи та навіть жахи. Саме «Сонце» допомогло тогочасним лучанам розумітися в світі кіно, розрізняти напрями та вибрати улюблений жанр кінематографу. Кінотеатр займав 525 місць, його збудували у 1934 році на вулиці Ягеллонській (нині – Лесі Українки). До наших днів будівля не збереглася. На тому місці, де був розташований кінотеатр «Сонце», сьогодні стоїть сквер зі скульптурою жінки.

Кінотеатр «Піонер»

Із довоєнним та повоєнним кінематографом Луцька безумовно асоціюється перехідний кінотеатр «Піонер». На вулиці Богдана Хмельницького, де знаходилась довоєнна хасидська синагога, радянська влада побудувала кінотеатр. Назву «Піонер» будівля отримала через те, що це був перший радянський кінотеатр Луцька. Проте недовго він так називався: через деякий час він отримав назву «Зміна», тоді ж саму будівлю оновили та суттєво змінили фасад. Якщо ви запитаєте в будь-якого випадкового лучанина про кінотеатр «Зміна», не кожен знатиме про нього. 

Кінотеатр «Хроніка»

Серед низки різноманітних радянських кінотеатрів у Луцьку саме «Хроніка» займав почесне особливе місце. Він був розташованим на центральному майдані міста – площі Леніна в будинку, зведеного в рамках будівництва головного комуністичного майдану. Його відкрили 13 жовтня 1959 року. Кінотеатр був спеціалізованим закладом: там показували не лише художні фільми, але й кіножурнали та документальні стрічки. Саме цим «Хроніка» і відрізнявся від інших чинних кінотеатрів міста.

Лучани мали можливість поринути в атмосферу холодної Півночі, побувати на гарячому Півдні, прогулятися глибокими джунглями Африки та побачити штормові океани. Ба більше, глядачі мали нагоду досліджувати і широкі лани і ферми рідної землі, побувати на заводах, фабриках та відомих виробництвах. Деяким повезло «полетіти» у космос. У кінотеатрі «Хроніка» також ознайомлювали лучан із новинками світової та радянської науки та техніки, з літературою та мистецтвом. Ну і звісно було місце пропагандистським фільмам. 

«Хроніка» працювала до кінця СРСР, будівля збереглась до наших днів: зараз у цьому приміщенні піцерія. 

У Луцьку забутих та занедбаних кінотеатрів є значно більше, ніж чинних. Сучасний кінематограф міста також відриває жителям безліч нових можливостей, тому важливо зберегти та не занедбати їх.

Comments

.,.,.,.