Від “Крюґера” до “Фіолету”: творчість рок-гуртів Луцька

Музика у Луцьку має давні корені. Особливо це стосується напрямку року. Містяни пригадають, що вперше “рок-н-ролл” чули ще у 70-х роках ХХ століття, пише lutsk-trend.in.ua.

Перші рок-гурти виступали на “болоті” (Парк ім. Лесі Українки), “В БО” (Будинку Офіцерів) та “На стадіоні”. Фактичне це була сучасна дискотека, на якій лунали незвичайні мелодії тих часів. Виступали колективи у селах та естрадних фестивалях.

Початок становлення року 

Першими, хто усвідомив рок як явище, були знані гітаристи Богдан Гембік, Анатолій Кондратюк, клавішник Олександр Андрусик і інші. Гурти “Вібротон”, “Гусляри”, “Лель”, Always, Валентин Кузьмич та інші. У кожного з них є свої історії, на які не вистачить сторінок.

Справжній бурхливий період розвитку відбувся після розпаду СРСР. Брак коштів не завадив гуртам запустити старт для альтернативного життя в Луцьку. У 90-х роках свою активність розпочали відомі згодом колективи – “Дзиґа”, Діма Сем, “Залив Луны” (пізніше “Срібний Джагель”).

Ці гурти фактично на той час грали російськомовний рок. Паралельно зароджувалася й більш важка сцена. З’являються такі гурти як Annihilated Future, Epitaph, Squall, Infernal Hate. Гурт СІЧ, який згодом отримав назву King Size, теж був одним із провідних на той час. Виконавці подавали найбільші надії, оскільки виступали зі своєрідним стилем “форматний хеві метал”. Вони здобували призи на різноманітних конкурсах. 

Віктор “Крюгер” Хайнацький та Infernal Hate

Хресним батьком луцької важкої сцени називають Віктора “Крюгера” Хайнацького. Він був вокалістом гурту Infernal Hate. Назву колективу в другій половині 90-х можна було побачити у найрізноманітніших місцях: видряпану на шкільних партах, написану на стінах будівель, намальовану вручну на футболках, вишиту на шапках.

“Інфернали” змогли реалізувати справжній прорив у напрямку неформату. Музиканти грали в стилі death metal. Його ще називають одним з найважчих напрямків серед усіх існуючих жанрів музики.

Окрім “Крюгера” варто згадати й інших представників колективу. Гітарист Олег “Нікіш” Нікітін та Микола “Батер” Головань молодший, грав на басу, також були активними учасниками гурту. За ударні відповідав Андрій “Яструб” Лятичевський.

KING SIZE

У 1994 році гурт KING SIZE почав свої перші кроки. Троє музикантів та вокаліст  вирішили об’єднатися та запропонували створювати якісну та стильну музику. Гітарист та співак Степан Чумак, барабанщик Валерій Сивий, бас-гітарист Юрій Братасюк та вокаліст Олег Дмитрук стали єдиним колективом з яскравою назвою King Size. 

Учасники колективу були досвідченими музикантами. У стартовому складі гурт виступав перші роки існування. Згодом вокаліст Дмитрук вирішив піти з колективу. Колектив став виступати тріо, а вокалом зайнявся гітарист Степан Чумак.

Квартет знову став тріо у 2003 році. Кримчанин Олександр Басов виявився новим учасником. За 5 років прибув новий ударник, а останнє оновлення складу відбулось у 2010 році – до колективу приєднався Павло Завада. Лучани частенько могли чути виступити гурту у пивному клубі “Майдан”.

“Фіолет”

Один із найпопулярніших гуртів можна назвати “Фіолет”. Колектив заснували у 2009 році, але музиканти почали спільну роботу значно раніше. Їх часто називають улюбленцями луцької публіки.   

Менеджер гурту “В.О.Д.А” Сергій Мартинюк та басист Андрій Олесюк вирішили розпочати окрему діяльність. Згодом й створили новий колектив. Причина такого рішення – прагнення експериментувати та реалізувати творчий потенціал. саме тоді й було ухвалено назвати гурт “Фіолет”. Для створення якісних музичних композицій потрібні були виконавці. Хлопці почали шукати ді-джея, але результатів це не дало. 

“Фіолет” стрімко розвивався. Колектив був досить популярним. Першого жовтня 2009 року гурт відіграв перший концерт. На сцені звучали вже добре відомі публіці пісні “Трохи Тепла”, “Марина”, “ЕГО”, “SMS-ки до Бога” та інші.

З 2010 року є постійним учасником значних фестивалів та музичних заходів. Справжню хвилю натхнення виконавці спіймали, коли частіше почали випускати композиції. На фестивалі “Бандерштат” представники колективу випустили live-альбом “По живому”. У 2012 році лучани презентували акустично-джазову програму “Простозвук”. “Фіолет” став дуже вільним гуртом, тож його музиканти могли творити як у гурті, так і за його межами. Таким чином було створено сайд-проєкт “ТраТаТа”.

VISCULA

У 2002 році вперше у Луцьку почули про колектив VISCULA. Гурт поєднав модні та сучасні напрями: фанк та рок-н-рол. Лучанин Віталій Малишко зумів не лише кілька разів починати все спочатку у новій країні. Він також виборов нагороду Мистецької ради Англії.

Переважна більшість виступв відбувалася у клубах. Молодь оцінила творчість гурту. Лучани танцювали під улюблені мелодії та збиралися на площах послухати музикантів. Шанувальники ладні були танцювати під оригінальні мелодії та слухати пісні гурту всюди. 

Колектив почали запрошувати й на популярні та масштабні українські музичні фестивалі, серед них – “Рок-Південь” у Миколаєві, “Музичний острів”, We play together та інші. Посилювалася співпраця  й з гуртами з інших країн. Запис спільних композицій завершився створенням спліт-диску у тандемі з польськими гуртами “Etanis” та “Scrausa Bestia”.

NeverEnd

Після 2014 року, коли російські війська вторглися на територію України, розпочалися зміни й у музиці. Українських колектив у напрямку року ставало все більше. Гурт з Луцька NeverEnd саме у цей час випустив своє першого відео кліпу на пісню “якого біса ти живий”.

Поступово команда робить успіхи. У 2017 році рокери взяли участь у фестивалі у Маріуполі. Конкурс сучасної пісні та популярної музики “Червона рута” виявився переможцем Волинського обласного відбіркового конкурсу у жанрі “рок-музика”.

Згодом колектив розпочав різні турне містами України. Гурт набирав все більшу популярність, а також отримував немало запрошень щодо виступів.

The BLAST

Гурт The BLAST – ще один луцький колектив, який завоював симпатії меломанів. У 2019 році представники гурту випустили другий альбом. Loco Motive – (Скажений мотив) назва диску. 

Особливо містянам запам’яталося ліричне відео. Хлопці переграли в своєму стилі пісню українських січових стрільців “Калина” (“Ой, у лузі червона калина”). У стилі Death Groove вона зазвучала значно потужніше та епічніше за будь-яку з існуючих версій оригіналу.

Відеоряд, який пробуджує українську самосвідомість, змонтував Павло Саверський, музикант київського Thrash metal гурту Warwar. У відео використані кадри з фільмів про козаків та реконструкції бою під Крутами. Фоловери у соцмережах назвали виконання “Калини” найцікавішим з усіх існуючих.

MOTANKA

Українці феєрично дебютували на металфестивалі Wacken Open Air. Захід вважається одним із найбільших у світі. Нашу державу представляв луцький гурт MOTANKA. Музиканти увійшли до п’ятірки переможців.

Фестиваль був організований на території Німеччини. Змагання гуртів відбулося  батлу W:O:A Metal Battle.

Сергій Ходорчук, музикант колективу, пригадував, що вперше на такому значному фестивалі український гурт показав себе з найкращого боку. Лучани гідно представили Україну.

У фестивалі взяли участь представники 28 країн. Понад 80 тисяч відвідувачів змогли оцінити творчість музикантів. Український колектив виконав композиції Fire burns, “Хрещення” та “Вербу”.

Comments

.,.,.,.