«Століття Якова» – екранізація фільму видатного волинянина Володимира Лиса

У 2016 році український кінематограф поповнився ще одним неповторним шедевром, який відразу завоював шалену любов глядачів – міні-серіалом «Століття Якова». Український історичний міні-серіал відразу знайшов відгомін у серцях українців, тому і вважається одним із найкращих в історії національного кінематографу, пише lutsk-trend.in.ua.

«Століття Якова» – це екранізація однойменного роману Володимира Лиса – видатного волинянина, про якого ми розповімо у нашій статті.

Володимир Лис: біографічні відомості та найвизначніші досягнення

Володимир Савович Лис – відомий український письменник, драматург та журналіст, який також відомий як народний синоптик. Володимир Лис народився 26 жовтня 1950 року у хуторі неподалік села Згорани, що у Любомльському районі Волинської області.

У 1977 році Володимир Лис став випускником факультету журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка. Після завершення навчання Володимир Лис вступив у військо, паралельно працюючи журналістом у місцевих газетах Волинської, Хмельницької, Рівненської та Херсонської областях. Також Володимир Лис працював у волинській молодіжці та завідував літературним відділом Рівненського музично-драматичного театру. Згодом видатний письменник обіймав посаду редактора відділу державного будівництва газети «Волинь».

У літературі Володимир Лис дебютував як драматург. Більшість його п’єс будо поставлено у різноманітних українських театрах, а також представлено на національному радіо. Першу прозу Володимир Лис написав у 1985 році і відразу привернув до себе увагу, адже талант письменника був беззаперечним.

Володимир Лис – член Національної спілки письменників та Асоціації українських письменників.

Одним із найвідоміших романів Володимира Лиса є «Століття Якова»: твір здобув перемогу у національному конкурсі «Коронація слова» як найкращий роман десятиліття. Історичний роман приніс Володимиру Лису славу та визнання, після його публікації автор отримав низку відзнак та нагород: Володимир Лис – лауреат Всеукраїнського конкурсу «Коронація слова» з 2000 по 2003 рік, Людина року Волинського краю, Лауреат літературно-мистецької премії імені Агатангела Кримського, Кавалер ордена «За заслуги» третього ступеня, «Митець року» у 2010. Володимир Лис входить у ТОП-100 найбільш впливових людей Волині.

У 2016 році найвідоміший роман волинського автора було екранізовано. «Століття Якова» – це унікальне явище в українському кінематографі.

Екранізація роману та його сюжет 

«Століття Якова» – історичний мінісеріал, який складається з чотирьох серій. Серіал було створено телевізійним каналом «1+1», на екрани він вийшов у 2016 році і з цього часу він вважається одним із найкращим в українському кінематографі.

Стрічка за однойменним романом видатного Володимира Лиса розповідає про простого українського селянина, який за свій довгий вік (100 років) побачив усе: яким буває найщиріше кохання, добро та зло. Серіал – це надзвичайно хвилююча романтична драма про кохання простого юнака Якова, яка поклала свій початок ще у час польського панування на західній частині України, і тривала аж до сучасності. Роман заснований на реальних подіях та правдивій історії, саме в цьому і полягає його сила та шедевральність.

«Уляна» – частина перша

Серіал розпочинається розповіддю про село Загоряни, в яке раптово потрапила молода дівчина Олена. Там вона знаходить стареньку хату столітнього дідуся – Якова Меха. Дівчина виявилась непростою: її ломку від наркотичних речовин вирішив побороти старенький усіма можливими способами. Старий Яків Мех прихистив у себе Олену, адже сам потребував когось поруч. 

За своє довге життя Яків Мех із Волині пережив чимало: і бурне кохання, і війну, і втрати та народження. Олена неабияк зацікавилась історією життя дідуся, тому і змучила старенького пригадати його молодість. 

Перша частина серіалу закінчується розповіддю столітнього Якова Меха про своє життя. Він розповів своїй слухачці про свою першу любов – дівчину Уляну, яку батьки видали заміж за багатого парубка з села. Однак їхнє кохання не згасло та не пройшло безслідно. Молодий Яків Мех не витримує розлуки з Уляною та приймає рішення вступити у Військо Польське. Саме на цьому закінчується перша серія серіалу.

Друга частина екранізації роману

Друга частина серіалу, як і перша, названа на честь кохання головного героя – «Зося». Зося – польська шляхтянка, з якою познайомився Яків Мех, перебуваючи у Війську Польському. Історія кохання з Зосею наповнена багатьма подіями, як і добрими, так і трагічними. Однак це не завадило жінці стати долею молодого волинянина. Яків Мех повертається у рідне село, де створює свою сім’ю, але сусідка Уляна нагадує юнаку про їх сильне кохання, яке залишилось у минулому.

Трагічні сцени третьої частини серіалу 

Третя частина серіалу «Війна» стосується вже сучасних подій в українській історії. Вона розпочинається з того, що правнук Якова Меха вирішив іти добровольцем на війну. Дідусь подарував внуку найдорожчий оберіг, який врятував його самого ще у Другій світовій війні. 

Третя частина серіалу є найбільш трагічною та жорстокою. У ній зображено реалії панування радянської влади та початку Другої світової війни. Такі спогади назавжди закарбувались у пам’яті столітнього Якова Меха, адже у цей період він втратив найцінніше, але не втратив людяності та найсильніших почуттів.

Третя частина серіалу «Століття Якова» – це не лише про реалії тогочасного періоду. Це про майстерність та увагу до найдрібніших деталей. Сучасники мають унікальну можливість побачити та відчути найтрагічніші сторінки історії України.

«Фінал» серіалу 

Остання, четверта частина серіалу «Фінал» знову повертає глядача у сучасні події. Олену, яка на той час жила у старенького Якова, знайшов Ростислав, якому дівчина була винна гроші. Старенький Яків Мех вирішив заступитися за дівчину та вбиває Ростислава «скарбом», який він заховав ще у молодості біля водоймища.

Після цього Яків продовжує свою розповідь життя та розповідає про втечу з німецького концтабору, перебування у радянському шпиталі та життя при новій владі. Не оминає і найтрагічнішу сторінку свого життя: жорстоке вбивство його жінки Зосі та дітей Якова.

Заключна частина серіалу закінчується зустріччю на могилі Зосі Уляни, яка повернулась з в’язниці, та Якова. Завершується серіал гучним святкуванням століття Якова Меха. На його день народження приїхали всі родичі та правнук із війни. Щасливий Яків з величезною родиною та всім пережитим за плечима озирається на сусідську хату Уляни, згадуючи свою Зосю та найсильніше кохання.

«Століття Якова» – це не просто адаптований серіал про життя волинського селянина на тлі історії України. Це історія кожного українця, який застав та пережив найстрашніші події історії, яких ніколи не змиє час та пам’ять.

Зйомки серіалу

Зйомки мінісеріалу «Століття Якова» відбулися неподалік Києва: у Бориспільському та Макарівському районах. Сценаристом стрічки став Андрій Кокотюха – відомий український прозаїк, журналіст та письменник. Власне він адаптував для телебачення роман Володимира Лиса, за що отримав премію «Телетріумф» за найкращий міні-серіал у 2018 році.

Продюсерами стрічки були Олена Васильєва, Вікторія Лєзіна та Олена Єремєєва, оператор – Ігор Іванов.

Режисери та сценарист серіалу поставили перед собою чітку ціль – не порушувати авторський задум, що їм вдалося. Головні ролі серіалу «Століття Якова» зіграли відомі українські актори: Роман Луцький, Станіслав Боклан, Ганна Топчій, Людмила Загорська, Наталя Доля, Олександр Печериця та багато інших.

Comments

.,.,.,.